June 30

Ish-presidenti i SHBA Bill Klinton do vizitojë Shqipërinë

0  comments

Ish-presidneti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Bill Klinton pritet të vizitojë Tiranën në datat 3 dhe 4 korrik, me ftesë të kryeministrit Edi Rama. Një zëdhënëse e qeverisë i tha BIRN se Klinton do të qëndronte në Shqipëri në datat 3 dhe 4 korrik, që përkon po ashtu me festimet e pavarësisë së SHBA.

Klinton sipas burime diplomatike do të pritet me ceremonial zyrtarë, ndërsa është planifikuar edhe një deklaratë për mediat.

Shqiptarët në Shqipëri dhe kryesisht në Kosovë e shohin Klintonin si një prej ndihmuesve kryesorë në pavarësinë e Kosovës, që erdhi edhe falë ndërhyrjes ushtarake të drejtuar nga SHBA kundër Serbisë.

Klinton shihet si një faktor vendimtar në fushatën 78-ditore të sulmeve ajrore kundër Serbisë në vitin 1999, që detyroi presidentin e atëhershëm të asaj që kishte mbetur nga Jugosllavia Sllobodan Millosheviç të pranonte kushtet e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund fushatës së tij ushtarake kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila përfshinte spastrime dhe vrasje masive etnike të civilë shqiptarë të Kosovës.

Vizita e Klinton vjen në një moment tensionesh në rajon, kryesisht në Veri të Kosovës, për shkak të konflikteve të vazhdueshme mes pakicës serbe dhe qeverisë së Kosovës.


Tags

Bill Clinton, Bill Klinton, Kosova, Kosovë, NATO, Prishtina, Serbisë, SHBA, Shqipëri, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Sllobodan Millosheviç, Tirana


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Forma e kontaktit

Name*
Email*
Message
0 of 350